Aronya Meyvesini Tercih Etmek için 10 Sebep

En sağlıklı yiyecekler arasında sayılan ve bir meyve olan aronya, içerdiği vitaminler, lezzetli ve besleyici özelliğiyle insan vücuduna pek çok fayda sağlamaktadır. Son zamanlarda araştırmalarla adını duyurmaya başlayan aronya meyvesinin, günlük hayatta kullanılmasının gerekliliği ve hatta diyetlere eklenmesinin yararlarını yazının devamında bulabilirsiniz.

Verilen bilgiler, yapılan araştırmalar doğrultusunda yazılmıştır. Ayrıntılı bilgi ve kaynak için: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=aronia

 

1. Antioksidan Deposu

 

 Meyveler, küçük miktarlarda faydalı ve kararsız molekül olan serbest radikalleri kontrol altında tutmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir. Serbest radikallerin sayıları çok yükselirse, hücrelere zarar vererek oksidatif strese sokar. Oksidatif stres ise, hücreleri yaşlandıran, hastalandıran ve hücre yaşam süresini kısaltan biyokimyasal bir süreç olarak tanımlanır.

Antioksidan kapasitesi yüksek olan besinler bu sebeple daha çok kullanılmalı ve vücudun serbest radikallere bağlı hücresel zararlanmasını yani oksidatif stresi azaltılmalıdır. Antioksidanlar serbest radikallerle savaşarak vücuttaki hücrelerin yenilenmesine katkı sağlar. Yüksek antioksidan oranıyla bilinen aronyanın, mor-mavi besin grubu içerisinde yer almakla birlikte hastalık riskini azaltma özelliğine sahip olduğu bilinmektedir.

 

2. Lif Kaynağı

Meyveler, –çözünür lif de dâhil olmak üzere– iyi bir lif kaynağıdır. Aronya yüksek lif miktarı barındırmaktadır. Araştırmalar, yiyeceklerin sindirim sistemindeki hareketini, çözünür lif tüketimiyle yavaşlattığını ve böylece açlığın azalarak tokluk hissinin artmasını sağladığını göstermiştir. Diyet yapmak isteyen kişiler için oldukça uygun bir besin kaynağı olan aronya, düşük kalorili ve son derece besleyicidir.

 

3. Besin Deposu

 Antioksidan bakımından oldukça zengin olan aronya meyvesi; A vitamini, C vitamini, K vitamini, E vitamini, magnezyum, potasyum, demir, kalsiyum, sodyum, çinko, manganez gibi birçok vitamin ve mineral içermektedir.

 

4. Enflamasyonla Savaşır

Aronya dâhil tüm meyvelerin güçlü antienflamatuvar (bir maddenin iltihap azaltıcı özelliğine verilen isim) özellikleri olduğu bilinmektedir.

Enflamasyon (iltihaplanma), vücudunuzun enfeksiyon veya yaralanmaya karşı savunmasıdır. Bununla birlikte, modern yaşam tarzları, artan stres, yetersiz fiziksel aktivite ve sağlıksız yiyecek seçimleri nedeniyle genellikle aşırı, uzun süreli iltihaplanma oluşur. Bu tür kronik enflamasyonun diyabet, kalp hastalığı ve obezite gibi durumlara katkıda bulunduğuna inanılmaktadır. Araştırmalar, meyvelerdeki antioksidanların iltihap belirtilerini düşürmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

5. Kolesterol Düşürücü

Beslenme ve sağlık alanında tartışmaya konu olan kolesterol, pek çok kişinin mücadele ettiği kalp ve damar hastalıklarını oluşturmaktadır. Vücuttaki kolesterolün kandaki seviyesinin yüksek olması, birçok kronik hastalığın oluşmasına neden olur. Bu yüzden kolesterol yüksekliği bulunan kişilerin sağlıklı beslenerek kolesterol seviyesini dengede tutması gerekir.

Meyveler kalp için sağlıklı bir besindir. Araştırmalara göre aronyanın çözünür lif içermesiyle kötü kolesterolü uzaklaştıran kalp dostu bir meyve olduğu ve düzenli kullanıldığı takdirde kolesterolü, kan şekerini normalleştirdiği düşünülmektedir.

 

6. Daha İyi Bir Cilt

Aronya meyvesi, içerdiği yüksek antioksidan sayesinde yaşlanmayı geciktirir. Cilt hasarının önde gelen nedenlerinden biri olan serbest radikalleri kontrol etmeye yardımcı olduğu düşünüldüğünden, cilt kırışmasını azaltmaya yardımcı olduğu saptanmaktadır.

 

7. Kansere Karşı

Antosiyaninler, ellagik asit ve resveratrol dâhil olmak üzere aronyanın içerisindeki çeşitli antioksidanlar kanser riskini azaltmada ön plandadır. Spesifik olarak, yapılan hayvan ve insan çalışmaları; meyvelerin yemek borusu, ağız, göğüs ve kolon kanserine karşı koruyabilme ihtimalini düşündürmektedir. 

 

8. Her Türlü Diyet İçin Aronya

 Meyveler genellikle kan şekerini dengelemesi ve tokluk hissinin oluşmasıyla birçok diyet türüne dâhil edilmektedir. Düşük karbonhidratlı ve ketojenik diyet uygulayan kişiler genellikle meyveden uzak dursa da, aronya meyvelerini ölçülü tüketebilir.

 

9. Damarların Sağlığını Korur

Sağlıklı insanlarda, metabolik sendromlularda ve sigara içen insanlarda yapılan çeşitli araştırmalarda meyvelerin arteriyel işlevi iyileştirdiği bulunmuştur.

 

 

10. İster Tek İster Tarif İçinde

Aronya meyveleri oldukça besleyicidir. Günümüze kadar yapılan araştırmalarda kalp ve cilt olmak üzere sağlığa pek çok yararı olduğuna rastlanılmıştır.

Aronya meyvesini sağlıklı ve keyifli tüketmek sizin hayal gücünüze bağlı; kuru meyveleri, reçeli, meyve suları, konsantresi, öğütülmüş meyve tozları sizin mutfağınızda muhakkak bir yer bulacaktır. Düzenli olarak diyetinize dâhil ederek genel sağlığınızı çok keyifli bir şekilde iyileştirebilirsiniz.

Blog sayfamızı ve Youtube kanalımızı takipte kalarak bizden gelecek yeni tarifleri kaçırmayın!

www.aronya.com

www.youtube.com/moraronya