ORGANİK SERTİFİKASININ ÖNEMİ NEDİR?

T.C. Organik Tarım Kanunu'na göre; Organik, Ekolojik, Biyolojik ve bu kelimelerin kısaltmaları olan Org, Eko, Biyo, Bio kelimeleri aynı anlamı ifade eder. Organik ürünler “görüntüsünden, tadından, kokusundan” anlaşılmaz, bilimsel ve hukuki kriterlere göre izlenip denetlenerek belgelendirilir.

 Bir ürünün organik olarak üretilip pazarlanabilmesi için, Avrupa Birliği Organik Tarım Mevzuatı doğrultusunda, T.C. Organik Tarım Kanunu ve Organik Tarım Yönetmeliği'ne uygun olarak üretilip, Tarım Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Organik Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşları tarafından, üretici ve ürünlerin laboratuvar analizleri ile denetlenmiş, izlenebilirlik sistemi ile her aşamasının kayıt altına alınıp belgelendirilmiş olması gerekir.

Mor Aronya ürünleri Tarım Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ORSER firması tarafından incelenip sertifikalandırılmış olup Avrupa’daki iş ortağımız Polonya Biojuice firması Avrupa Birliği Organik Tarım sertifikasyonuna ve kontrollerine sahiptir.

 

 

Aronya içeriğindeki fito kimyasallar, özellikleri nedeniyle vücutta birikmez ve  kısıtlama olmaksızın kullanılabilir. Ancak tansiyonu düşük olan kişilere büyük miktarlarda tavsiye edilmediğini hatırlamakta fayda var. Ürünlerimizde şeker veya diğer tatlandırıcıları kullanmıyoruz, doğru hasat zamanı ve meyvenin işlenme şekli gibi özelliklerle bunu sağlıyoruz. Fidelerin yetiştirilmesinden nihai etiketlenmiş bitmiş ürüne kadar tüm süreç üzerinde Polonyalı iş ortağımızın deneyimi, geliştirdikleri optimum çalışma şemasının titizliği ile ürünlerimizin tadı tatlıdır, aronyanın ekşilik özelliği zar zor algılanır.

 

 

Sertifikası yoksa organik değildir.