ARONYA MEYVESİ NEDİR,

YARARLARI NELERDİR?

 

Çevre kirliliği, kullanılan tarım ilaçları, sağlıksız beslenme gibi birçok neden yaşam tarzı hastalıklarının görülme sıklığını artırmıştır. Diyabet, obezite, kalp-damar hastalıkları, kolesterol, tansiyon gibi hastalıklar yaşam ve beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi şartıyla iyileşebilindiğini göstermiştir. Önleyici tedavi yaklaşımlarına olan ilginin artması nedeniyle sağlığı destekleyen doğal kaynaklar ve içerikleri üzerinde yapılan çalışmaları artmıştır. Çalıların ve meyve ağaçlarının yaprakları halk hekimliğinde birçok hastalık için her derde deva olarak kullanılmış, zamanla unutulmuş ancak faydaları yeniden keşfedilmeye başlanmıştır. Antioksidan içeriği en zengin kaynakların bitki olması sebebiyle faydaları bakımından en yaygın olarak incelenenler de bitkilerdir.

Son yıllarda üzümsü çalıların (siyah frenk üzümü, ahududu ve aronya-aronia) fenolik bileşiklerinin biyolojik aktivitesi hakkında birçok yeni bilgi yayınlanmıştır. Günlük diyette kullanılan üzümsü meyveler (Fragaria vesca, Rubus fruticosus, Rubus idaeus, Ribes nigrum, Vaccinium myrtillus, Aronia melanocarpa, Sambucus nigra gibi) lezzetli, düşük enerjili, antioksidan etkili, lif ve polifenolik bileşikler açısından zengin meyvelerdir. Üzümsü meyveler (kırmızı ve mor meyveler, berry) kimyasal içerikleri nedeniyle potansiyel antioksidanlardır ve birçok dejeneratif hastalığın korunma ve tedavi süreçlerinde rol alırlar.

 

Aronya meyvesi (Aronia melanocarpa), sağlık bilincine sahip tüketiciler arasında popüler hale gelen küçük, koyu renkli meyvedir ve bugüne kadar ölçülen ORAC değeri (Oxygen Radikal Absorbance Capasity/gıdaların antioksidan kapasite değeri) en yüksek meyve olarak bilinir.

 

100 gr aronya meyvesinde; yaklaşık 1480 mg antosiyanin, 1752 mg polifenol bulunur.

 

Aronya Meyvesinin Yararları Nelerdir?

 

Aronya meyvesi,

 • ​​Hafızayı geliştirir,
 • Yaşlanma sürecini yavaşlatır,
 • Yüksek tansiyonu ve şekeri dengeler,
 • Karaciğerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur,
 • İçerdiği yüksek antioksidan sayesinde cildi zararlı ışınlardan korur,
 • Yüksek kolesterolü dengeler,
 • Yaşam refahını artırır,
 • Kan dolaşımını artırır,
 • Kan damarlarını güçlendirir ve virüsleri dizginler,
 • Meyvenin anti-enflamatuar, anti-kanserojen özellikleri vardır ve bu da genel sağlığın korunmasına yardımcı olur,
 • Sindirim sistemini rahatlatır,
 • Kronik hastalıklarla mücadele eder,
 • Saman nezlesi, sinüzit ve astım semptomlarını azaltır.

 

Aronya Meyvesinin İçeriği

 

Aronya meyvesi, zengin kimyasal içeriğinden ve yüksek antioksidan aktivitesinden dolayı fonksiyonel gıda olarak adlandırılmakta, dünya üzerinde kullanımı ve kültürü yaygınlaşmaktadır. Aronya, yüksek antioksidan içeriğinden dolayı birçok kronik ve dejeneratif hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde rol almaktadır. Yine aynı sebeplerle antosiyaninlerin sağlık üzerine etkilerine olan ilgi daha da artmaktadır. Yüksek antosiyanin (meyveye koyu mor renk verir) içeriğine sahip aronya meyvesi de bu etkileri açısından araştırılmış ve insan sağlığı üzerinde, antioksidan ve diğer biyolojik aktivitelerine dayanarak önemli derecede koruyucu ve faydalı etkilere sahip olduğu gösterilmiştir.

Aronya meyvesi antosiyanin, flavonol, flavanol, proantosiyanidin, fenolik asitler gibi fenolik bileşikler açısından çok önemli bir kaynaktır. Aronya, ayrıca kafeik asit, kuersetin, malvidin, epikateşin, karoten ve zea-ksantin de içerir.

Yaban mersiniyle karıştırılan aynı zamanda benzetilen aronyanın tadı, yaban mersinine göre daha buruktur. Aronya, yaban mersinine oranla 4 kat daha fazla antioksidana sahiptir.

Bitkinin meyvelerinin zengin içerikli bir gıda olarak tüketilmesinin yanında, geleneksel ve bitkisel ilaç olarak da kullanımları bulunmaktadır. Aronya meyvesi Rusya ve bazı Doğu Avrupa ülkeleri başta olmak üzere anti-hipertansif ve
anti-aterosklerotik etkileri nedeniyle kullanılmıştır.

Aronya meyvesinin, anti-inflamatuvar, anti-diyabetik, anti-kanser, anti-mutajenik, anti-bakteriyel aktivitesi ile ilgili ayrıca obezite, kardiyovasküler hastalıklar, otoimmün hastalıklar gibi çeşitli hastalıklar üzerine etkisi ve terapötik potansiyeli ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Aronyanın, kardiyovasküler hastalıkları, kanseri, ülserleri, diyabeti, göz iltihabını, eklem ağrısı, karaciğer hastalığı, grip, soğuk algınlığı ve alerjileri önleme yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor. 

 

 

Aronya ile ilgili daha fazla bilgi için, YouTube kanalımızı ve web sitemizi takipte kalın! :)

 

https://www.aronya.com/aronya-nedir